Maximálisan igényelhető támogatás 2 Milliárd Ft.
Az állattenyésztési ágazatban a legnagyobb kihívást a régi technológiák, az elavult létesítmények és a magas termelési költségek jelentik. E problémákra megoldást kínál az „Állattartó Telepek Fejlesztése” pályázat, melynek célja a versenyképesség növelése, innovatív és környezetbarát technológiák elterjesztése, fiatal mezőgazdasági termelők gazdaságainak megerősítése, valamint a foglalkoztatás bővítése. A Vidékfejlesztési Program keretein belül megvalósuló pályázat lehetőséget biztosít új állattartó telepek létrehozására is.
Kik pályázhatnak?
Olyan mezőgazdasági termelők, akik:
- Rendelkeznek legalább 6000 STÉ üzemmérettel a támogatási kérelem benyújtását megelőző lezárt teljes üzleti éveben (fiatal gazdák esetén csak lezárt üzleti év szükséges)
- A támogatási kérelem benyújtását megelőző évben az árbevételük legalább 50%-a mezőgazdasági termelésből származott
A pályázat keretében családi mezőgazdasági társaság is pályázhat, valamint kollektív beruházás keretében is be lehet nyújtani a támogatási kérelmeket. Kollektív projektnek minősül a termelői csoport, a termelői szervezet, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet által végrehajtott projekt.
- A tagok összeszámolt árbevételének legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből kell, hogy származzon
- A tagok legalább 50%-ának rendelkeznie kell minimum 6000 STÉ-vel
A támogatás jellege, mértéke
A támogatás keretösszege 260 milliárd Ft.
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege:
- Baromfi- és sertéstartó telepek: min. 100 millió Ft
- Szarvasmarhatartó telepek: min. 50 millió Ft
- Juh-, kecske- és egyéb állattartó telepek: min. 20 millió Ft
- Maximális összeg : 2 milliárd Ft
Egyéb információk:
- Előleg is kérhető a megítélt támogatás maximum 50%- a.
- A Támogatás intenzitása: 40-70%.
- Várható támogatott projektek száma: 800-900
Támogatható tevékenységek
A pályázatban a következő célterületek támogathatók: baromfitartó telep, sertéstartó telep, szarvasmarhatartó telep, juh-és kecsketartó telep, egyéb állattartó telepek.
Önállóan támogatható tevékenységek
- az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz, az állattartáshoz kapcsolódó, valamint az előállított termék és a takarmány kezelésére, tárolására szolgáló építéssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése (baromfi-, sertés-, szarvasmarha-, juh-, kecske- és egyéb állattartó telepek számára)
- állattartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bővítése (baromfi-, sertés-, szarvasmarha-, juh-, kecske- és egyéb állattartó telepek számára)
Energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységek
- épületek hőtechnikai adottságainak javítása, hőveszteségének csökkentése
- épületek fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszereinek korszerűsítése
- világítási rendszerek korszerűsítése
- beépített technológiai berendezések korszerűsítése
- épületgépészeti fejlesztések
- új energiatakarékos berendezések és technológiák kiépítése, beszerzése
Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása
- napelem, napkollektor
- biomassza rendszerek
- hőszivattyú
- geotermikus energia használata
- biogáz termelés
- szélenergia felhasználása
Önállóan nem támogatható tevékenységek
- telepirányítási rendszer telepítése, egyedi termelés ellenőrzési és egyedi teljesítményvizsgálati rendszer telepítése, automatizált egyedi takarmányadagoló rendszer vezérlésének és periféria rendszerének telepítése, környezeti feltételek automatizált szabályozási rendszerének kialakítása
- istállón belüli trágyakezelés technológiájának korszerűsítése
- a szervestrágya kijuttatás eszközeinek és munkagépeinek beszerzése
- projektelőkészítés
- mérnöki feladatok
- projektmenedzsment
- egyéb szolgáltatások, beleértve a tájékoztatás és nyilvánosság biztosításának kötelező tevékenységét
- a telepen belül megvalósítandó infrastruktúra-fejlesztés és/vagy eszközbeszerzés, amely magában foglalja az üzemen belüli anyagmozgatás, illetve a vagyonvédelem gépeinek, eszközeinek beszerzését, a telepi infrastruktúra megvalósítását
- új állattartó telep létesítése kapcsán trágyatároló építése
- termény, takarmány, illetve alomszalma tárolására szolgáló szolgáló építmények kialakítása, az építéssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése
- takarmány-előkészítés, kiosztás, tartósítás és kezelés gépei, az állathigiénia biztosításához szükséges eszközök és gépek, állati termékek telepszintű kezelésének eszközei és gépei, etetéshez és itatáshoz kapcsolódó eszközök, állategészségügyhöz kapcsolódó eszközök, gépek (baromfi-, sertés-, szarvasmarha-, juh-, kecske- és egyéb állattartó telepek számára)
- önjáró silózó, önjáró szecskázó és önjáró kaszáló beszerzése (szarvasmarha-, juh-, kecske- és lótartó telepek számára)
- szálastakarmány betakarítás eszközeinek és munkagépeinek beszerzése (szarvasmarha-, juh-, kecske- és lótartó telepek számára)
- tojásosztályozó- és csomagoló, illetve tisztító berendezések beszerzése, beépítése (baromfitartó telepek számára)
Nem támogatható tevékenységek
Az eddig felsorolt tevékenységeken túlmenően más tevékenység nem támogatható, kiváltképp:
- a Magyar Méhészeti Nemzeti Program alapján a 2020-2022 közötti végrehajtási időszakokban a központi költségvetés, valamint az Európai Mezőgazdasági Garancia Alap társfinanszírozásában megvalósuló támogatások igénybevételének szabályairól szóló 57/2019. (XII. 14.) AM rendelet keretében támogatott tevékenységek
- folyékony bioüzemanyag előállítása
- új állattartó telep létesítése (zöldmezős – újonnan létesülő, építészeti előzmények nélküli – beruházás nem támogatott)
- Istálló kívüli trágyakezeléshez kapcsolódó épületek és technológia (hígtrágya-elvezetés, trágyaszállító csatorna, csőrendszer, akna, fázisbontó berendezés), valamint trágyatároló építése és kialakítása
Kötelező vállalások
Mint minden támogatás esetében, ennél a pályázatnál is szükséges bizonyos vállalásokat tenni. A nyertes pályázóknak a következő dolgokat kell teljesíteni:
- Amennyiben a pályázat benyújtása előtt a támogatást igénylő alkalmazottat foglalkoztatott, nyertes pályázat esetén a fenntartási időszakban (5 év) a foglalkoztatotti bázislétszámot nem csökkentheti, a pályázat benyújtását megelőző átlaglétszámhoz képest.
- A pályázó köteles a projekt megvalósításának befejezésétől a fenntartási időszak (5 év) végéig legalább szinten tartani a projekttel érintett állattartó telep éves átlagos állatlétszámát.
- A projekt fizikai befejezésére a Támogatói Okirat hatálybalépését követő naptól számított legfeljebb 24 hónap áll rendelkezésre.
A pályázatok beadási határideje
A fenti információk tájékoztató jellegűek. Az új KAP keretében várhatóan 2024. márciusában újra megnyílik, a feltételek ekkor változhatnak.
Mit kell tennie most?
Készüljön fel, hogy biztosan megkapja a vállalkozása számára a támogatást. Ezt úgy tudja biztosítani, ha kéri cége számára az előzetes ingyenes cégbevizsgálást, hol megnézzük, hogy cége mekkora összeget tud megszerezni az Agrár támogatásokból.